MORTON NÖROMA

Morton nöroma ayak tarak kemiklerinin parmaklarla birleştiği eklem olan ve metatasofalangeal (mp) eklem olarak adlandırılan eklemin hemen altında gelişen sinir kalınlaşmasıdır. Bu kalınlaşmış siniri tümör olarak değil tümör benzeri bir olay olarak irdelemek daha doğrudur. Genellikle görüldüğü yer, başparmağı 1. parmak olarak saydığımızda 3. ve 4. parmak arasıdır. Nöromanın görüldüğü yere bağlı olarak basmakla ağrı, yanma ve bazen parmak arasında his kaybı görülebilir. Gün içindeki aktiviteye bağlı olarak ağrının şiddeti artabilir. Sıkı ayakkabılar ve yüksek topuklu ayakkabılar kliniği biraz daha ağırlaştırır. Ayağın ön tarafını sıktığınızda ağrı dramatik olarak artar.


Kadınlarda daha fazla görülen bu durumun teşhisi için şüphelenmek şarttır. Fizik muayene esastır. Hatta bazen ilaçlı MRI da nöroma görülmese de tanı fizik muayene ile konabilir. Ayrıcı tanılarda mp eklemde snovit, eklem dejenerasyonu, metatars başında beslenme bozukluğu, metatarslarda stress kırıkları sayılabilir.

Nöromanın tedavisi konservatif yani ameliyat dışı yöntemler ile veya ameliyat iledir. Konservatif tedavilerde ayağın ön tarafını sıkmayacak geniş ayakkabılar, alçak topuklu ayakkabılar, ayak önü için veya tüm ayak için kullanılan silikon tabanlıklar, NSAİD grubu ağrı kesiciler ve benim hiç kullanmadığım ama bazı hekimlerin tercih ettiği steroid enjeksiyonları sayılabilir.

Bu tedaviler ile iyileşmeyen ve şikayetlerin devam ettiği olgularda cerrahi tedavi uygulanır. Cerrahi tedavide kalınlaşan sinir eksize edilerek çıkartılır. Tabi ki bunun sonucunda kaçınılmaz olarak parmak arasında his kaybı olur ama parmak veya ayak hareketlerinde etlkilenme olmaz. Ameliyat yerinde olabilecek enfeksiyon ve kanamaya bağlı hematom ise her ameliyatta görülebilecek komplikasyonlardır.

Aşağıda morton nöroma nedeniyle opere ettiğimiz bir hastanın ameliyat sırasındaki fotoğrafı ve çıkartılan kalınlaşmış siniri görmektesiniz.


Sağlıklı günler dilerim.

Bana Ulaşın